Vysoký Chlumec

Městys Vysoký Chlumec se nachází na jihu Středočeského kraje 7 km jižně od Sedlčan a 34 km východně od Příbrami. Okolí Vysokého Chlumce patří k nejkrásnějším místům nejen ve středních Čechách.

Hlavní dominantu obce tvoří hrad Vysoký Chlumec majestátně se tyčící na strmém vrcholku v samém středu městyse.   

Hrad ve Vysokém Chlumci vznikl ve druhé polovině 14. století a podle pověsti zvolily místo pro hradní stavení pekelné mocnosti. Práce byla započata původně na nedalekém Skuhrovském vrchu, avšak čerti odtud každou noc neúnavně odnášeli na nynější místo vše, co dělníci přes den vystavěli. Stavitelé pekelníkům dlouho vzdorovat nevydrželi a podřídili se jejich vůli. Hrad tedy vyrostl na vrchu Chlumci.

Hrad koupila roku 1474 Anna Švihovská, vdova po Janu Popelovi z Lobkowicz. Tím se dostalo chlumecké panství téměř na pět set let do rukou šlechtického rodu Lobkowiczů. Postupem času byl hrad přebudován na pohodlnější zámek.

Za vlády Lobkowiczů se chlumecké panství úspěšně rozrůstalo. V roce 1644 sem byly z okolních dvorů převezeny mnohé cenné věci, živý inventář a zásoby v naději, že zde budou v bezpečí před císařskými a švédskými vojsky. Hradu se však zmocnili po krátkém boji Švédové, a co nestačili zkonzumovat, to si odvezli nebo alespoň zničili.

Se vznikem Československa roku 1918 byly zrušeny šlechtické tituly a Lobkowiczové se věnovali především práci ve státní sféře a v diplomacii. Vysoký Chlumec zůstal téměř opuštěn, ale majitelé jej přesto udržovali. V roce 1948 byl vysokochlumecký zámek znárodněn a rodu Lobkowiczů byl navrácen v roce 1992. Ti jej roku 1998 prodali novému majiteli, jímž je Riprand, Graf von und zu Arco-Zinneberg. Nový hradní pán zde má svou rezidenci a objekt není přístupný veřejnosti.

Ve Vysokém Chlumci se dále v severní části městyse nalézá Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si návštěvníci mohou  prohlédnout zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na místní lobkowiczký  Pivovar Vysoký Chlumec , který se svým datem založení 1466 řadí k nejstarším pivovarům v ČR.  Pivovar není v současné době přístupný veřejnosti.

 

V regionu jsou i další zajímavé památky například:

* románský kostel sv. Martina z 13. století v Sedlčanech
* rodný dům Josefa Suka v Křečovicích (9 km od Sedlčan směr Neveklov)
* známé poutní místo Svatá hora v Příbrami či její méně známý „konkurent“ Maková hora (asi 12 km jihovýchodně od Příbrami)
* Březové Hory u Příbrami s mnoha pozůstatky dávné báňské činnosti včetně hornického muzea
* náhrobní kámen známého stavitele rybníků Jakuba Krčína z Jelčan v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích (8 km od Vysokého Chlumce směr Petrovice)
* národní přírodní rezervace Drbákov-Albertovy skály na pravém břehu Vltavy (10 km od Sedlčan u Nalžovického Podhájí)
* zámek Vrchotovy Janovice (9 km od Sedlčan směr Olbramovice)
* zámek Orlík nad Vltavou
* zámek Konopiště u Benešova

 

Vysoký Chlumec zároveň leží nedaleko známých vltavských údolních nádrží a rekreačních středisek Orlík, Kamýk a Slapy.

 

Vysoký Chlumec

Hrad

Hlavní dominantu obce tvoří hrad Vysoký Chlumec majestátně se tyčící na strmém vrcholku v samém středu městyse.      Městys Vysoký Chlumec se nachází na jihu Středočeského kraje 7 km jižně od Sedlčan a 34 km východně od Příbrami. Okolí Vysokého Chlumce patří k...

Skanzen

Ve Vysokém Chlumci se dále v severní části městyse nalézá Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si návštěvníci mohou  prohlédnout zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby. Více informací naleznete na www.muzeum-pribram.cz/cz/skanzen-vysoky-chlumec

Pivovar

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na místní lobkowiczký  Pivovar Vysoký Chlumec , který se svým datem založení 1466 řadí k nejstarším pivovarům v ČR.  Více informací naleznete zde: www.pivovar-vysokychlumec.cz  

www.pivovarskarestaurace.eu